Jüri Üyeleri

 

Zuhal Mansfield

İskenderun’da dogdu, bir tesadüf sonucu 27 yıl evvel yurt dısına çalısmak üzere çıktı, bu uzun yolculugun bir baslangıcıydı, önce Avrupa’ nın kuzeyinde Isveç_Stockholm’de, ardından Afrika’ nin güneyinde Botswana’ya gitti. Telekomünikasyondan , madenlere kadar farklı islerde çalıstıktan sonra oradan okyanusu geçip Avustralya’ya yerlesti ve farklı bir hayata basladı. Denenen isler, alınan egitimler, kurslar, seminerler, sosyal etkinlikler birbirini kovalıyor ve gelecegi sekillendiren alt yapılar olusuyordu.

Bu süreçte Morabbin_Gelibolu kardes sehir çalısmalarını hayata geçirdi, ayni zamanda Yayıncılık media konusuna merak sarıp ilgili okulları bitirip SBS- 3EA radyosunda çalıstı, "Zuhal Abla" adlı Çocuk ve Kadın ve Yasam programları yaptı, daha sonra Melbourne_Corburg Belediyesinde Sosyal Görevli olarak , göçmen kadınların sosyal ve hukuksal hakları için çalısırken , ilk arastırma kitabını yayınladı. Bu süreçte bir Hong Kong fırsatı dogdu. Hong Kong Zuhal Mansfield’i fazlaca etkileyince, satın alma gücü yüksek, cıvıl cıvıl kalabalık sehir, is hayati yogun ve verimkar olunca da bu sehre yerlesmeye karar verdi. Hong Kong Turk ve Kultur Formunun kurucu uyesidir. Önceleri farklı dallarda yaptıgı ticareti, daha sonra yatırım ve üretime çeviren Zuhal Mansfield artık bir madenci ve bir sanayici oldu.

Türkiye’nin çesitli yerlerinde mermer_maden ocagı isleten Zuhal Mansfield. 17 yıldır ürettigi maden ürünlerini 8 ülkeye ihracat yapıyor.

Halen DEIK Afrika Yönetim Kurulunda Baskan Yardımcısı, Türk-Mısır İş Konseyi Baskanı, Türk-Ukrayna İş Konseyi Baskan Yardımcısı, MADE IN TURKEY dergilesinde Yayın Kurulunda, Kadın Girisimciler Dernegi “KAGIDER’’in de kurucularından, TOBB Kadin Girisimciler Kurulu Bilecik il Baskani, TRT Uretimden Kakinmaya Programinin ,”Basarinin Formulu” Sosyal Projesinin Sunucu, 2000 yılında, Yurtdısında yasayan basarili girisimci ödülünü ve 2002 yılında en iyi madenci ödülünü, 2008 Yilinda en iyi Kadin Girisimci, 2009 Yilinda en iyi kadin ihracatcisi odullerini aldi. Zuhal Mansfield, TMG Dıs Ticaret Madencilik , MANSFIELD Madencilik Sanayi ve İnsaat Ltd, Vera Pera Turizim Sirketlerinin Yönetim Kurulu Baskanıdır.

 

 

Yalçın Ayaydın

Türkiye’de İpekyol, Twist ve Machka markalarını tanımayan,bilmeyen yoktur. Konfeksiyon konusunda marka yaratmanın zorluğunu düşünürsek bu başarı göz ardı edilemez. 1986 yılında başlattığı İpekyol markasını büyüterek İtalyanlar’ın kumaş devi Miroglio markasına yüzde ellisini satarak bir dünya markası yapma yolunda da ilk adımları atmış.

Bu hikâyenin başlangıcı aslında Mardin’e dayanıyor. Mardinli bir ailenin 12 çocuğundan biri olan Yalçın Ayaydın üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmesi ile kendine farklı bir yol seçiyor. Okula geceleri gittiğinden dolayı abisinin bir arkadaşının yanında gündüzleri çalışmaya başlıyor. Tekstille olan ilk yakınlık daburada kuruluyor. Bu donemde patronu, askerlik görevi için giderken şirketin tüm idaresini ona bırakması ile sanki patronluk stajı yapan Ayaydın, daha sonra daha büyük bir tekstil şirketinde farklı deneyimler ediniyor..Bir müddet burada çalıştıktan sonra kendi askerlik görevini yapan, dönüşünde de kendi şirketi İpekyol’u kurarak patron olma yolunda ilk adımını atıyor. Şu anda Ipekyol gurubu 8 ülkede 102 butikle bir dünya markası olma yolunda dev adımlarla ilerliyor.

 

Fuat Sami

Fuat Sami, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimini Eton College’de tamamladı, ve sırasıyla Imperial College’ın lisans ve Imperial Tanaka Business School‘un MBA (Sağlık Yönetimi üzerine) programlarından mezun oldu. Türk ilaç sektöründeki dinamikleri inceleyen yüksek lisans tezi ile onur derecesi alan Fuat Sami’ye aynı zamanda global bir ilaç şirketi, her sene sayılı olarak aldığı uluslararası projeler kapsamında, sponsor oldu ve proje boyunca danışmanlık yaptı.

Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra aile şirketleri olan Helix Yönetim Danışmanlık’ta 4 sene sırasıyla danışman, kıdemli danışman ve proje müdürü görevlerinde çalıştı. Farklı coğrafyalarda (Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye) yerel ve uluslararası şirketler ile devletlere, strateji, yeniden yapılandırma, organizasyonel tasarım ve satın-alma optimizasyonu gibi projeler hazırladı. Bunun dışında Türkiye’de değişik sektörlerde meydana gelen yüksek profil şirket satın almaları ve özelleştirmelerinden bazılarının değer tespit (due-diligence) raporlamalarını hazırladı ve yönetti.

Fuat Sami, son 5 senedir ise Helix bünyesinde yaratılan ve girişimcilik hizmetleri sunmak için yola çıkan LabX şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürüdür. Şu ana kadar da LabX bünyesinde geliştirdiği ve hayata geçirdiği telekom, internet, reklamcılık, eğitim ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren 8 şirketin kuruluşunda rol almış ve bu süre içerisinde bazı şirketlerden başarılı çıkışlar dahi yapmıştır. Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek ve bu heyecanı artırmak adına, Fuat Sami, Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan ve 2007’den itibaren her sene daha da büyüyerek devam eden “birFİKRİNmiVAR?” yarışmasını kurmuş ve halen yönetmektedir.

Fuat Sami ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşu ve insiyatiflerde yer almakta ve girişimciliği Türkiye çapında arttırmak üzere bu kuruluşlarda aktif rol almaktadır:

- JCI TOYP Türkiye 2011 Yılının En Başarılı Genci Ödülü
- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi
- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişim Sermayesi Meclisi
- Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) son iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi
- Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) son iki dönem Projeler Komisyonu Başkanı
- Kıbrıslı İşadamları Derneği (KIBİSAD) Eş Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi
- Medventures Ülke Koçu


Murat Kolbaşı

1966 İstanbul doğumlu olan Murat Kolbaşı, Özel Işık Lisesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1988 yılında iş hayatına adım attığı Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de sırasıyla satış, iş geliştirme, dış ticaret birimlerini yönetti.
1996 yılında şirket Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmesiyle satış ve pazarlama stratejileri geliştirerek, ARZUM markasının ülke çapında büyümesine ve yayılmasına profesyonel katkıda bulundu.
2008 yılı itibariyle Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Aynı yıl dünyanın önde gelen İngiliz yatırım firmalarından “Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş.” ile ortaklık kurulmasında önderlik ederek ARZUM’un, sektöründe dünya çapında tanınan öncü bir firma olması yolunda ilerlemesine katkıda bulundu.
DEİK İş Adamları Konseyi Üyesi, İTO Meclis Üyesi, TOBB’ G. Girişimciler K. üyesidir.
İngilizce bilen Murat Kolbaşı, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.