Yarışma Yönetim Kurulu

Ali Sabancı
ali sabanci pic 90x126
1969 yılında Adana'da doğdu. 1987-1991 yılları arasında ABD Tufts Üniversitesi'nde Politika ve Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra 1993 yılına kadar Morgan Stanley & Co. Incorporated'da Finans Uzmanı olarak görev yaptı. 1993-1995 yılları arasında Columbia Business School'da Uluslararası Finans üzerine MBA eğitimini tamamladı.Türkiye'ye döndükten sonra 1996 yılına kadar Akbank T.A.Ş. Bahçekapı Şubesi'nde Uzman olarak görev yaban Sabancı, 1997 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.'de Proje Daire Başkanlığı görevine geldikten sonra 2001 yılında Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevine atandı. Ali Sabancı 2004 yılı Mart ayında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.'den istifa ederek Grup'tan ayrıldı. 2004 yılı Mart ayında Esas Holding A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlayan Ali Sabancı, 2005 Ocak ayında Esas Holding A.Ş. tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketin yönetimini devralmıştır. Esas Holding A.Ş.'nin ortak olduğu; İzair A.Ş. ve Air Berlin'de Yönetim Kurulu Üyesi de olan Ali Sabancı, aynı zamanda TYD, TÜSİAD, İSO ve TAİK üyesidir.

 

 

Fuat Sami
fuat-90x124
Fuat Sami, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimini Eton College’de tamamladı, ve sırasıyla Imperial College’ın lisans ve Imperial Tanaka Business School ‘un MBA (Sağlık Yönetimi üzerine) programlarından mezun oldu. Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra Helix Yönetim Danışmanlık’ta danışman, kıdemli danışman ve proje müdürü görevlerinde çalıştı. Fuat Sami, Helix bünyesinde 2006 yılında yaratılan ve girişimcilik hizmetleri sunmak için yola çıkan LabX şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürüdür; LabX Melek Yatırımcıları ile hayata geçirilen ve telekom, internet, reklamcılık ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren 5 şirketin de yönetim kurulu üyesidir. Fuat Sami, GYİAD (Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve Projeler Komisyonu Başkanı, TOBB Genç Girişimciler Yürütme Kurulu Üyesi görevlerini yürütmekte ve Büyük Kulüp Dış İlişkiler Komitesi'nde aktif olarak yer almaktadır.

 

 Leyla Alaton
ali sabanci pic 90x126
1961 yılında doğdu. İlkokulu Şişli Terakki, ortaokulu Saint Pulcheire, liseyi Notre Dame de Sion'da okudu. ABD'de New Jersey Fair Laigh Dickinson Univercity'nin İşletme Bölümü'nü tamamladı. Newyork Unıvercity'de Sosyal Bilimler Endüstri Psikolojisi dalında master yaptı. 1989'da Alarko Şirketler Topluluğu Tanıtım Koordinatörü oldu. TÜGİAD ve Doğal Hayatı Koruma Derneği başta olmak üzere çok sayıda derneğin üyesi.

 

Ali Şen
ali sabanci pic 90x126
1939 yılında Kosova'ın Prizren kentinde doğdu.

1981-1983 ve 1994-1998 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını yapmıştır. Sarı-Lacivertli kulübü iki kez şampiyonluğa taşıyıp, birçok kupalar kazandırmıştır. 'Ali Şen başkan, Fenerbahçe şampiyon' sloganı ile özleşmiştir. Çeşitli gazetelerde günlük yazılar yazmıştır.

Sahibi olduğu şirket, Botaş'ın açtığı doğalgaz dağıtım ihalesini 37 şirket arasında kazanan 4 şirketten biri olması ile gündeme gelmiştir. Renkli kişiliği ile tanınır. Hayatını Bodrum'un Yalıkavak beldesinde geçirmektedir.

 

Alphan Manas
ali sabanci pic 90x126
30 Temmuz 1962 tarihinde İzmir’de doğdu. İzmir’de Ankara İlkokulu’nu, Karşıyaka Ortaokulu’nu ve Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
1987 yılında New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) “üretim yönetimi” konusunda lisansüstü diplomasını aldı.Tenba firmasının New York fabrikasında üretim müdürü olarak çalıştı. 1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un ülke müdürü olarak Türkiye’ye döndü. Teknoloji Holding çatısı altında 1988 Şubat ayında Exim’in, takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu eş başkanı olarak 18 yıl grubun “iş ve pazar geliştirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. 2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan yedi şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV’yi kurdu. Teknoloji Holding ve daha sonra Brightwell Holdings BV çatısı altında özel yatırımcı sıfatı ile bankacılık, enerji ve bilişim sektörlerinde birçok şirketi sıfırdan yaratmak veya yatırım yapmak suretiyle toplam 600 milyon USD değer yaratarak stratejik ortaklara satılmasını sağladı. İş modellerini oluşturduğu şirketlerin yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçti. ürkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projesine öncülük etti, katkıda bulundu ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek oldu.  2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye başkanı oldu.  Haziran 2009’da İstanbul Girişimciler Derneği (İSGİD) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu göreve bağlı İzmir ve Manisa illerindeki genç girişimcilerin örgütlenmesinden ve eğitiminden sorumlu oldu. Kurul üyesi olarak ayrıca üniversitelerde “Girişimcilik ve İnovasyon” konularında konferanslar veriyor. 2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği kurucu başkanı oldu.
Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında “Gelecek” teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.
Manas evli ve 3 çocuk babasıdır.